Συγχαρητήρια Επιστολή για τη συμμετοχή και τις βραβεύσεις σε μαθητικούς διαγωνισμούς

Με ιδιαίτερη χαρά πληροφορούμαστε τη συμμετοχή και τις επιτυχίες των  μαθητών/μαθητριών των σχολείων μας στους λογοτεχνικούς διαγωνισμούς της ημεδαπής.

Συμμετοχή και επιτυχίες κάνουν πρόδηλο  ότι στα ελληνικά σχολεία της περιοχής μας υπάρχει ένα αξιόλογο δυναμικό από  μαθητές/μαθήτριες που αναζητούν την επικοινωνία, την έκφραση, τη δημιουργικότητα και ένα εξίσου αξιόλογο δυναμικό από εκπαιδευτικούς που ενθαρρύνουν  και συνδράμουν τους/τις μαθητές/μαθήτριες ποικιλοτρόπως στο δρόμο αυτό.

Συγχαίρουμε όλους τους/τις εκπαιδευτικούς που επιμελήθηκαν τη συμμετοχή των μαθητών/μαθητριών τους στους ποικίλους διαγωνισμούς καθώς και όλους  τους μαθητές και τις μαθήτριες που συμμετείχαν.

Θερμά Συγχαρητήρια στους μαθητές και στις μαθήτριες που βραβεύτηκαν:

Α) στο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Πρωτόλειου Διηγήματος «Μαριλένα Λασκαρίδη» του Ιδρύματος «Αικατερίνη Λασκαρίδη».

Αρετή Βασιλείου, μαθήτρια της Α’ Γυμνασίου, του Γ/Λ Ντίσελντορφ

Νικόλαο Αεράκη μαθητή της Β΄ Γυμνασίου του Γ/Λ Βούπερταλ για το διήγημα : Ταξίδι στον χρόνο

Βασιλική Γιαννικοπούλου και Ζωή Ντίσιου, μαθητριών της Β Γυμνασίου του Γ/Λ Βούπερταλ,

για το διήγημα : Το τέλος του αύριο

Άρτεμις Σπίνου και Βάγια –Ελπινίκη Πόππη,  μαθητριών της Γ΄ Λυκείου του Γ/Λ  Βούπερταλ,

για το διήγημα : Αριθμός 1051

Β) στον 8ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εφηβικής Ποίησης και Διηγήματος « Γρηγόριος Πεντζίκης» της Δ.Δ.Ε Δράμας και του Επιστημονικού και Πολιτιστικού Συλλόγου «eκπ@ιδευτικός κύκλος»

1ο Βραβείο

Καρακίτσιου Ραφαηλία,   μαθήτρια της Γ΄ Γυμνασίου του Γυμνασίου-Λυκείου Μπίλεφελντ,.

Γ) στον 4ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό “Ποντιακός Ελληνισμός: μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον” της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Σερρών του Υπουργείου Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκηςκαι του Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων του Υ.ΠΑΙ.Θ.

2ο Βραβείο

• Χρήστος Τσέκας, Ιωάννης Μπάκας, Μανώλης Μόρτος, Κατερίνα Γιάννη, Αρετή Αγγελίδου μαθητές/μαθήτριες της Α΄Γυμνασίου
  • Νεφέλη Πίτσου, Ραφαέλα Σιαμπάνη μαθήτριες της Β΄ Γυμνασίου
  • Ιωάννης Καραδήμας, Μαρία Μηντσιούδη, Ραφαέλα Καρακίτσιου, Βέρα ατσαμάνη, Αγνή Μπαλαχτσή, Ιωάννης Πίππης, Βασιλική Ξυνογαλά, Απόστολος Λιούτας, Χουσεϊν Μπαντάκ, Παντελής Νικολαϊδης μαθητές/τριες της Γ΄Γυμνασίου

του Γυμνασίου-Λυκείου Μπίλεφελντ.

Ευχόμαστε οι συμμετοχές και οι βραβεύσεις να συνεχιστούν και να πληθύνουν.

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Ο Αν. Συντονιστής Εκπαίδευσης Βερολίνου